PROFESJONALNA POMOC PRAWNA W ZAKRESIE PODZIAŁU MAJĄTKU
ADWOKAT OD PODZIAŁU MAJĄTKU
Oferuję Państwu fachową pomoc prawną z zakresu spraw o podział majątku wspólnego.
W momencie zawarcia małżeństwa z mocy ustawy powstaje między małżonkami wspólność majątkowa, tzw. wspólność ustawowa. Małżonkowie mogą przez umowę majątkową małżeńską wspólność tę rozszerzyć, ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków.
W czasie trwania wspólności majątkowej nie ma jakiejkolwiek możliwości podziału majątku. Ponadto żaden z małżonków nie ma prawa rozporządzać ani zobowiązywać się do rozporządzania udziałem, który w razie ustania wspólności przypadnie mu w tym majątku lub w poszczególnych przedmiotach do niego należących.
Jakikolwiek podział majątku wspólnego, czy to umowny, czy może sądowy, możliwy jest dopiero od chwili ustania wspólności.
USTANIE WSPÓLNOŚCI USTAWOWEJ, JAK I UMOWENJ NASTĘPUJE W CHWILI:
– orzeczenia rozwodu,
– orzeczenia separacji,
– śmierci jednego lub obojga z małżonków,
– ogłoszenia upadłości jednego z małżonków,
– orzeczenia ubezwłasnowolnienia jednego z małżonków
– ustanowienia rozdzielności majątkowej przez sąd z chwilą oznaczoną w wyroku.
Pierwszym elementem zmierzającym do podziału majątku wspólnego jest zawsze złożenie wniosku o podział majątku wspólnego do Sądu Rejonowego, który jest właściwy ze względu na miejsce położenia majątku. Natomiast w przypadku w którym wspólność ustała w chwili śmierci jednego z małżonków przedmiotowy wniosek złożyć należy do sądu spadku – sąd miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część.
W postępowaniu o podział majątku wspólnego sąd rozstrzyga ponadto kwestie dotyczące żądania ustalenia nierównych udziałów małżonków w przedmiotowym majątku.
Sąd Rejonowy zajmuje się również kwestiami wydatków oraz nakładów poczynionych z majątku wspólnego na majątek osobisty i odwrotnie, oraz jaka ich część podlega zwrotowi.
Moja kancelaria doradzi Państwu na każdym etapie podziału majątku wspólnego (umownego albo sądowego), prowadząc negocjacje ze stroną przeciwną, a w przypadku braku jakichkolwiek chęci przez stronę przeciwną polubownego załatwienia przedmiotowej kwestii reprezentując Państwa interesy przed sądem.